Resultat Totalt - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Team Sportia Cup    Utskriftsdatum  24 februari 2013   
  Tävlingsort  Iggesund    Utskriftstid  16:34   
  Arrangör  Hudiksvalls Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  23 februari 2013         
 
 
Gren 1, 400m Frisim Herrar, Finaler 13 år och yngre 
Sponsor: Tallriksfabriken AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Rasmus Ulin  2000  Njurunda Simsällskap    1:16.68  2:39.28  4:01.76    5:18.23   
Marcus Nordh  2000  Bollnäs Simsällskap    1:24.72  2:59.44  4:36.56    6:10.13   
Markus Tägtström  2002  Borlänge Simsällskap    1:28.64  3:09.00  4:50.17    6:26.96   
                     
 
Gren 1, 400m Frisim Herrar, Finaler 14 - 15 år 
Sponsor: Tallriksfabriken AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Johan Björklund  1999  Njurunda Simsällskap    1:08.56  2:24.54  3:41.62    4:56.31   
Simon Olsson  1998  Borlänge Simsällskap    1:16.59  2:43.92  4:14.71    5:41.71   
                     
 
Gren 1, 400m Frisim Herrar, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: Tallriksfabriken AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Adam Rydstedt  1996  Hudiksvalls Simsällskap    1:05.77  2:19.38  3:31.85    4:40.26   
Samuel Hillman  1997  Harnäs Skutskär Simsällskap    1:04.18  2:16.03  3:29.52    4:40.84   
David Bransell  1997  Borlänge Simsällskap    1:07.06  2:22.46  3:40.33    4:56.88   
                     
 
Gren 2, 400m Frisim Damer, Finaler 13 år och yngre 
Sponsor: KJ Sotning 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Elsa Berg  2002  Söderhamns Simsällskap    1:18.08  2:43.67  4:08.28    5:28.60   
Elina Carlsson  2001  Harnäs Skutskär Simsällskap    1:22.80  2:50.25  4:18.39    5:41.64   
Tuva Balkerud  2001  Njurunda Simsällskap    1:17.52  2:46.45  4:17.31    5:48.37   
Cecilina Nilsson  2000  Söderhamns Simsällskap    1:26.64  3:01.99  4:37.16    6:08.71   
Vilma Sandell  2000  Borlänge Simsällskap    1:29.62  4:03.36  5:48.33    6:37.67   
                     
 
Gren 2, 400m Frisim Damer, Finaler 14 - 15 år 
Sponsor: KJ Sotning 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Elenora Hedin  1998  Njurunda Simsällskap    1:13.59  2:33.27  3:53.86    5:12.42   
Frida Forsberg  1998  Bollnäs Simsällskap    1:15.21  2:36.68  3:58.33    5:20.39   
Kristin Larsson  1999  Njurunda Simsällskap    1:19.28  2:45.56  4:55.45    5:37.15   
Lovisa Edblad  1999  Söderhamns Simsällskap    1:22.18  2:52.35  4:25.16    5:54.58   
                     
 
Gren 2, 400m Frisim Damer, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: KJ Sotning 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Klara Johansson  1997  Borlänge Simsällskap    1:08.02  2:22.05  3:36.95    4:49.59   
Filippa Feria Söderholm  1996  Bålsta Simklubb    1:19.97  2:50.86  4:26.52    5:58.66   
                     
 
Gren 2, 400m Frisim Damer, Finaler 18 år och äldre 
Sponsor: KJ Sotning 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Kajsa-Stina Häggqvist  1994  Borlänge Simsällskap    1:12.09  2:29.55  3:46.97    5:01.98   
                     
 
Gren 3, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 13 år och yngre 
Sponsor: Team Sportia 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Felix Balkerud  2001  Njurunda Simsällskap            40.91   
Elias Engström  2001  Njurunda Simsällskap            43.17   
Anton Svalberg  2001  Njurunda Simsällskap            49.46   
Allan Valeur  2000  Hudiksvalls Simsällskap            49.67   
Markus Tägtström  2002  Borlänge Simsällskap            52.30   
Arnold Ekstrand  2001  Hudiksvalls Simsällskap            58.50   
Erik Bäckström  2001  Hudiksvalls Simsällskap            1:01.99   
Lucas Flykt  2001  Bollnäs Simsällskap            DNS   
Hampus Moberg  2001  Hudiksvalls Simsällskap            DSQ   
Marcus Nordh  2000  Bollnäs Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 3, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 14 - 15 år 
Sponsor: Team Sportia 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Jasiek Rowinski  1999  Bollnäs Simsällskap            38.94   
Johan Björklund  1999  Njurunda Simsällskap            39.21   
Isac Stankiewicz  1998  Bålsta Simklubb            40.26   
Simon Olsson  1998  Borlänge Simsällskap            42.34   
Andreas Andersson  1998  Harnäs Skutskär Simsällskap            42.74   
Anton Ringnér  1999  Hudiksvalls Simsällskap            46.15   
Jonas Pesu  1998  Bollnäs Simsällskap            53.18   
                     
 
Gren 3, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: Team Sportia 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Mårten Melander  1996  Bollnäs Simsällskap            35.90   
Simon Gustavsson  1997  Bålsta Simklubb            40.45   
                     
 
Gren 3, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 18 år och äldre 
Sponsor: Team Sportia 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Robert Lindblom  1995  Harnäs Skutskär Simsällskap            30.04   
Per Sahlén  1994  Hudiksvalls Simsällskap            33.19   
Oskar Magnusson  1994  Bollnäs Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 4, 50m Bröstsim Damer, Finaler 13 år och yngre 
Sponsor: KSR Fastighetsteknik 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Agnes Humling  2000  Sandvikens Sim och Hoppklubb            38.40   
Elsa Berg  2002  Söderhamns Simsällskap            40.63   
Tuva Balkerud  2001  Njurunda Simsällskap            40.76   
Alva Klang  2000  Bollnäs Simsällskap            40.90   
Sara Amundsson  2000  Bollnäs Simsällskap            44.99   
Anna Viinapuu  2000  Bålsta Simklubb            45.17   
Nelli Åkerman  2000  Bollnäs Simsällskap            46.40   
Sara Andersson  2000  Harnäs Skutskär Simsällskap            46.76   
Alva Genberg  2002  Hudiksvalls Simsällskap            47.55   
10  Tilde Forslund  2000  Njurunda Simsällskap            48.10   
11  Ella Wilson  2002  Njurunda Simsällskap            49.16   
12  Nora Hägglund  2001  Harnäs Skutskär Simsällskap            50.81   
13  Minje Karlsson  2000  Harnäs Skutskär Simsällskap            51.14   
14  Malin Seberg  2000  Sim 77 Hofors            52.56   
15  Nora Lindqvist  2001  Borlänge Simsällskap            52.82   
16  Lovisa Öberg  2002  Bollnäs Simsällskap            54.36   
17  Frida Florén  2004  Harnäs Skutskär Simsällskap            54.38   
18  Malva Svedberg  2003  Njurunda Simsällskap            58.76   
19  Tove Östlund  2002  Bollnäs Simsällskap            1:03.72   
Amie Molin Richtnér  2001  Gävle Simsällskap            DNS   
Sarah Wallin  2000  Gävle Simsällskap            DNS   
Emilia Rönn  2000  Bollnäs Simsällskap            DSQ   
Vilma Sandell  2000  Borlänge Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 4, 50m Bröstsim Damer, Finaler 14 - 15 år 
Sponsor: KSR Fastighetsteknik 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Lovisa Östlund  1999  Bollnäs Simsällskap            46.22   
Malin Vågberg  1998  Sim 77 Hofors            47.26   
                     
 
Gren 4, 50m Bröstsim Damer, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: KSR Fastighetsteknik 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
My Lemnert  1996  Njurunda Simsällskap            37.55   
Felicia Forslund  1997  Harnäs Skutskär Simsällskap            39.41   
Moa Pettersson  1997  Sim 77 Hofors            42.99   
Julia Wallbäcks  1997  Bollnäs Simsällskap            44.84   
Wilma Karlsson  1997  Harnäs Skutskär Simsällskap            44.89   
                     
 
Gren 4, 50m Bröstsim Damer, Finaler 18 år och äldre 
Sponsor: KSR Fastighetsteknik 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Jennie Sveronius  1994  Bollnäs Simsällskap            35.24   
Matilda Åhlström  1991  Bollnäs Simsällskap            35.45   
Kajsa-Stina Häggqvist  1994  Borlänge Simsällskap            42.49   
                     
 
Gren 5, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 13 år och yngre 
Sponsor: ExxonMobil 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Emil Westling  2000  Bollnäs Simsällskap    40.41        1:26.32   
Filip Borgström  2001  Njurunda Simsällskap    43.35        1:30.35   
David Näslund  2001  Njurunda Simsällskap    1:31.70        1:31.70   
Robin Björklund  2002  Njurunda Simsällskap    44.70        1:31.81   
Anton Svalberg  2001  Njurunda Simsällskap    49.12        1:40.49   
Erik Bäckström  2001  Hudiksvalls Simsällskap    1:03.09        2:14.41   
Lucas Flykt  2001  Bollnäs Simsällskap            DNS   
Marcus Nordh  2000  Bollnäs Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 5, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 14 - 15 år 
Sponsor: ExxonMobil 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Erik Björklund  1998  Njurunda Simsällskap    34.02        1:09.22   
Olle Larson Wermelin  1999  Njurunda Simsällskap    36.31        1:14.33   
Johan Björklund  1999  Njurunda Simsällskap    38.50        1:18.47   
Andreas Andersson  1998  Harnäs Skutskär Simsällskap    42.15        1:27.50   
                     
 
Gren 5, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: ExxonMobil 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Adam Rydstedt  1996  Hudiksvalls Simsällskap    33.52        1:10.49   
Gustav Magnusson  1996  Bollnäs Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 5, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 18 år och äldre 
Sponsor: ExxonMobil 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Robert Lindblom  1995  Harnäs Skutskär Simsällskap    32.48        1:08.12   
                     
 
Gren 6, 100m Ryggsim Damer, Finaler 13 år och yngre 
Sponsor: Team Sportia 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Clara Eklund  2000  Bålsta Simklubb    38.91        1:20.85   
Angelica Hedin  2000  Njurunda Simsällskap    39.84        1:23.56   
Alva Klang  2000  Bollnäs Simsällskap    41.77        1:25.27   
Ellen Näslund  2000  Njurunda Simsällskap    40.95        1:25.30   
Sara Amundsson  2000  Bollnäs Simsällskap    43.02        1:26.85   
Hannah Björkbacka  2000  Harnäs Skutskär Simsällskap    44.07        1:31.14   
Lotta Larsson Wermelin  2002  Njurunda Simsällskap    45.64        1:32.45   
Tilde Forslund  2000  Njurunda Simsällskap    45.39        1:33.34   
Nelli Åkerman  2000  Bollnäs Simsällskap    46.43        1:34.20   
10  Cecilina Nilsson  2000  Söderhamns Simsällskap    46.53        1:34.90   
                     
 
Gren 6, 100m Ryggsim Damer, Finaler 14 - 15 år 
Sponsor: Team Sportia 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Elenora Hedin  1998  Njurunda Simsällskap    37.87        1:17.81   
Vilma Olsson  1999  Njurunda Simsällskap    40.72        1:24.41   
Lovisa Edblad  1999  Söderhamns Simsällskap    41.61        1:24.72   
Kristin Larsson  1999  Njurunda Simsällskap    42.61        1:26.92   
                     
 
Gren 6, 100m Ryggsim Damer, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: Team Sportia 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Klara Johansson  1997  Borlänge Simsällskap    36.31        1:14.40   
Maria Eriksson  1997  Njurunda Simsällskap    37.17        1:17.59   
Moa Tengqvist  1997  Harnäs Skutskär Simsällskap    40.14        1:23.49   
Cecilia Borg-Pettersson  1996  Njurunda Simsällskap    40.95        1:26.17   
                     
 
Gren 6, 100m Ryggsim Damer, Finaler 18 år och äldre 
Sponsor: Team Sportia 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Fredrika Lundkvist  1994  Sandvikens Sim och Hoppklubb    33.62        1:11.56   
Kristin Linngård  1994  Bollnäs Simsällskap    36.49        1:17.27   
Kajsa-Stina Häggqvist  1994  Borlänge Simsällskap    38.49        1:18.46   
                     
 
Gren 7, 100m Medley Herrar, Finaler 13 år och yngre 
Sponsor: Hudik Hobby 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Felix Balkerud  2001  Njurunda Simsällskap    41.79        1:25.25   
Robin Björklund  2002  Njurunda Simsällskap    43.85        1:33.28   
Marcus Nordh  2000  Bollnäs Simsällskap    45.05        1:34.21   
Markus Tägtström  2002  Borlänge Simsällskap    45.06        1:36.17   
David Näslund  2001  Njurunda Simsällskap    48.15        1:42.28   
Lucas Flykt  2001  Bollnäs Simsällskap            DNS   
Filip Borgström  2001  Njurunda Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 7, 100m Medley Herrar, Finaler 14 - 15 år 
Sponsor: Hudik Hobby 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Jasiek Rowinski  1999  Bollnäs Simsällskap    40.22        1:22.03   
Simon Olsson  1998  Borlänge Simsällskap    41.38        1:24.78   
Anton Ringnér  1999  Hudiksvalls Simsällskap    44.47        1:34.81   
Jonas Pesu  1998  Bollnäs Simsällskap    49.42        1:43.93   
Andreas Andersson  1998  Harnäs Skutskär Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 7, 100m Medley Herrar, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: Hudik Hobby 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Adam Rydstedt  1996  Hudiksvalls Simsällskap    31.95        1:09.58   
Samuel Hillman  1997  Harnäs Skutskär Simsällskap    33.64        1:13.46   
Carl Walo  1997  Bålsta Simklubb    33.58        1:15.34   
Mårten Melander  1996  Bollnäs Simsällskap    38.30        1:15.53   
                     
 
Gren 7, 100m Medley Herrar, Finaler 18 år och äldre 
Sponsor: Hudik Hobby 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Robert Lindblom  1995  Harnäs Skutskär Simsällskap    30.87        1:06.70   
Per Sahlén  1994  Hudiksvalls Simsällskap    32.95        1:08.33   
Alexander Hagelin  1995  Bålsta Simklubb    33.53        1:12.59   
Oskar Magnusson  1994  Bollnäs Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 8, 100m Medley Damer, Finaler 13 år och yngre 
Sponsor: KJ Sotning 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Agnes Humling  2000  Sandvikens Sim och Hoppklubb    38.65        1:20.70   
Clara Eklund  2000  Bålsta Simklubb    37.26        1:23.29   
Elsa Berg  2002  Söderhamns Simsällskap    40.13        1:23.77   
Alva Klang  2000  Bollnäs Simsällskap    39.78        1:24.18   
Sara Amundsson  2000  Bollnäs Simsällskap    43.92        1:27.76   
Ellen Näslund  2000  Njurunda Simsällskap    40.80        1:30.96   
Anna Viinapuu  2000  Bålsta Simklubb    40.07        1:31.25   
Lotta Larsson Wermelin  2002  Njurunda Simsällskap    44.25        1:31.88   
Hannah Björkbacka  2000  Harnäs Skutskär Simsällskap    44.35        1:33.85   
10  Nelli Åkerman  2000  Bollnäs Simsällskap    45.17        1:33.96   
11  Cecilina Nilsson  2000  Söderhamns Simsällskap    45.81        1:36.87   
12  Minje Karlsson  2000  Harnäs Skutskär Simsällskap    45.81        1:38.55   
13  Nora Lindqvist  2001  Borlänge Simsällskap    47.43        1:41.39   
14  Sara Andersson  2000  Harnäs Skutskär Simsällskap    50.27        1:43.45   
15  Nora Hägglund  2001  Harnäs Skutskär Simsällskap    50.61        1:43.60   
16  Alva Genberg  2002  Hudiksvalls Simsällskap    51.38        1:44.20   
17  Lovisa Öberg  2002  Bollnäs Simsällskap    50.72        1:44.68   
18  Frida Florén  2004  Harnäs Skutskär Simsällskap    1:04.28        2:07.35   
Amie Molin Richtnér  2001  Gävle Simsällskap            DNS   
Sarah Wallin  2000  Gävle Simsällskap            DNS   
Vilma Sandell  2000  Borlänge Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 8, 100m Medley Damer, Finaler 14 - 15 år 
Sponsor: KJ Sotning 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Frida Forsberg  1998  Bollnäs Simsällskap    36.26        1:18.71   
Vilma Olsson  1999  Njurunda Simsällskap    38.14        1:24.85   
Lovisa Edblad  1999  Söderhamns Simsällskap    40.38        1:25.86   
Linnea Linde  1999  Söderhamns Simsällskap    43.25        1:32.32   
                     
 
Gren 8, 100m Medley Damer, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: KJ Sotning 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
My Lemnert  1996  Njurunda Simsällskap    37.20        1:17.41   
Klara Johansson  1997  Borlänge Simsällskap    37.52        1:18.63   
Linnea Sandberg  1996  Borlänge Simsällskap    36.79        1:19.49   
Moa Tengqvist  1997  Harnäs Skutskär Simsällskap    36.77        1:22.67   
Moa Pettersson  1997  Sim 77 Hofors    39.62        1:23.93   
Wilma Karlsson  1997  Harnäs Skutskär Simsällskap    40.56        1:26.71   
Cecilia Borg-Pettersson  1996  Njurunda Simsällskap    42.01        1:31.60   
                     
 
Gren 8, 100m Medley Damer, Finaler 18 år och äldre 
Sponsor: KJ Sotning 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Matilda Åhlström  1991  Bollnäs Simsällskap    32.64        1:08.97   
Jennie Sveronius  1994  Bollnäs Simsällskap    33.64        1:12.34   
                     
 
Gren 9, 50m Frisim Herrar, Finaler 13 år och yngre 
Sponsor: RIMI Håsta 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Rasmus Ulin  2000  Njurunda Simsällskap            31.57   
Emil Westling  2000  Bollnäs Simsällskap            33.65   
Elias Engström  2001  Njurunda Simsällskap            33.83   
Felix Balkerud  2001  Njurunda Simsällskap            33.87   
Filip Borgström  2001  Njurunda Simsällskap            34.59   
Marcus Nordh  2000  Bollnäs Simsällskap            34.91   
Markus Tägtström  2002  Borlänge Simsällskap            37.28   
Robin Björklund  2002  Njurunda Simsällskap            37.57   
Anton Svalberg  2001  Njurunda Simsällskap            37.60   
10  Allan Valeur  2000  Hudiksvalls Simsällskap            37.71   
11  Hampus Moberg  2001  Hudiksvalls Simsällskap            38.61   
12  David Näslund  2001  Njurunda Simsällskap            39.08   
13  Erik Bäckström  2001  Hudiksvalls Simsällskap            51.33   
Lucas Flykt  2001  Bollnäs Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 9, 50m Frisim Herrar, Finaler 14 - 15 år 
Sponsor: RIMI Håsta 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Erik Björklund  1998  Njurunda Simsällskap            27.37   
Olle Larson Wermelin  1999  Njurunda Simsällskap            29.49   
Jasiek Rowinski  1999  Bollnäs Simsällskap            30.68   
Simon Olsson  1998  Borlänge Simsällskap            32.70   
Andreas Andersson  1998  Harnäs Skutskär Simsällskap            33.72   
Anton Ringnér  1999  Hudiksvalls Simsällskap            38.81   
Jonas Pesu  1998  Bollnäs Simsällskap            43.78   
                     
 
Gren 9, 50m Frisim Herrar, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: RIMI Håsta 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Samuel Hillman  1997  Harnäs Skutskär Simsällskap            28.62   
Carl Walo  1997  Bålsta Simklubb            29.12   
Mårten Melander  1996  Bollnäs Simsällskap            29.88   
David Bransell  1997  Borlänge Simsällskap            29.96   
Simon Gustavsson  1997  Bålsta Simklubb            30.69   
Gustav Magnusson  1996  Bollnäs Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 9, 50m Frisim Herrar, Finaler 18 år och äldre 
Sponsor: RIMI Håsta 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Robert Lindblom  1995  Harnäs Skutskär Simsällskap            25.30   
Per Sahlén  1994  Hudiksvalls Simsällskap            26.64   
Alexander Hagelin  1995  Bålsta Simklubb            28.55   
Oskar Magnusson  1994  Bollnäs Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 10, 50m Frisim Damer, Finaler 13 år och yngre 
Sponsor: Cargotec HIAB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Tuva Balkerud  2001  Njurunda Simsällskap            31.60   
Sandra Bergerstam  2001  Bålsta Simklubb            32.00   
Clara Eklund  2000  Bålsta Simklubb            33.06   
Alva Klang  2000  Bollnäs Simsällskap            33.75   
Sara Amundsson  2000  Bollnäs Simsällskap            34.04   
Angelica Hedin  2000  Njurunda Simsällskap            34.48   
Ellen Näslund  2000  Njurunda Simsällskap            35.14   
Hannah Björkbacka  2000  Harnäs Skutskär Simsällskap            35.14   
Elina Carlsson  2001  Harnäs Skutskär Simsällskap            36.12   
10  Anna Viinapuu  2000  Bålsta Simklubb            36.58   
11  Nelli Åkerman  2000  Bollnäs Simsällskap            37.80   
12  Lotta Larsson Wermelin  2002  Njurunda Simsällskap            38.26   
13  Malin Seberg  2000  Sim 77 Hofors            38.36   
14  Tilde Forslund  2000  Njurunda Simsällskap            38.61   
15  Alva Genberg  2002  Hudiksvalls Simsällskap            39.43   
16  Nora Lindqvist  2001  Borlänge Simsällskap            39.57   
17  Vilma Sandell  2000  Borlänge Simsällskap            40.58   
18  Lovisa Öberg  2002  Bollnäs Simsällskap            41.63   
19  Sara Andersson  2000  Harnäs Skutskär Simsällskap            42.17   
20  Ella Wilson  2002  Njurunda Simsällskap            42.45   
21  Nora Hägglund  2001  Harnäs Skutskär Simsällskap            42.93   
22  Tove Östlund  2002  Bollnäs Simsällskap            44.22   
23  Emilia Rönn  2000  Bollnäs Simsällskap            46.38   
24  Malva Svedberg  2003  Njurunda Simsällskap            47.25   
25  Frida Florén  2004  Harnäs Skutskär Simsällskap            49.54   
Amie Molin Richtnér  2001  Gävle Simsällskap            DNS   
Sarah Wallin  2000  Gävle Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 10, 50m Frisim Damer, Finaler 14 - 15 år 
Sponsor: Cargotec HIAB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Frida Forsberg  1998  Bollnäs Simsällskap            30.85   
Elenora Hedin  1998  Njurunda Simsällskap            32.42   
Vilma Olsson  1999  Njurunda Simsällskap            32.89   
Kristin Larsson  1999  Njurunda Simsällskap            34.84   
Lovisa Östlund  1999  Bollnäs Simsällskap            35.40   
Linnea Linde  1999  Söderhamns Simsällskap            36.24   
Malin Vågberg  1998  Sim 77 Hofors            38.42   
                     
 
Gren 10, 50m Frisim Damer, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: Cargotec HIAB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Maria Eriksson  1997  Njurunda Simsällskap            30.34   
Klara Johansson  1997  Borlänge Simsällskap            30.41   
Felicia Forslund  1997  Harnäs Skutskär Simsällskap            30.85   
Linnea Sandberg  1996  Borlänge Simsällskap            31.46   
My Lemnert  1996  Njurunda Simsällskap            31.62   
Moa Pettersson  1997  Sim 77 Hofors            31.71   
Julia Wallbäcks  1997  Bollnäs Simsällskap            32.35   
Wilma Karlsson  1997  Harnäs Skutskär Simsällskap            32.85   
Moa Tengqvist  1997  Harnäs Skutskär Simsällskap            34.37   
10  Jenny Seberg  1997  Sim 77 Hofors            34.81   
11  Cecilia Borg-Pettersson  1996  Njurunda Simsällskap            35.56   
                     
 
Gren 10, 50m Frisim Damer, Finaler 18 år och äldre 
Sponsor: Cargotec HIAB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Matilda Åhlström  1991  Bollnäs Simsällskap            26.87  18-999 Åldersgrupp Rekord 
Fredrika Lundkvist  1994  Sandvikens Sim och Hoppklubb            29.36   
Kajsa-Stina Häggqvist  1994  Borlänge Simsällskap            31.42   
Kristin Linngård  1994  Bollnäs Simsällskap            32.46   
                     
 
Gren 11, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 13 år och yngre 
Sponsor: Hudiksvall Sparbank 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Rasmus Ulin  2000  Njurunda Simsällskap    37.50        1:18.34   
Elias Engström  2001  Njurunda Simsällskap    42.80        1:36.56   
                     
 
Gren 11, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 14 - 15 år 
Sponsor: Hudiksvall Sparbank 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Erik Björklund  1998  Njurunda Simsällskap    30.58        1:07.23   
Olle Larson Wermelin  1999  Njurunda Simsällskap    33.70        1:14.65   
                     
 
Gren 11, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 18 år och äldre 
Sponsor: Hudiksvall Sparbank 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Robert Lindblom  1995  Harnäs Skutskär Simsällskap    30.14        1:12.53   
                     
 
Gren 12, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 13 år och yngre 
Sponsor: Iggesund Paperboard AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Elina Carlsson  2001  Harnäs Skutskär Simsällskap    43.41        1:31.57   
Elsa Berg  2002  Söderhamns Simsällskap    44.06        1:33.43   
Agnes Humling  2000  Sandvikens Sim och Hoppklubb    45.63        1:33.91   
Minje Karlsson  2000  Harnäs Skutskär Simsällskap    47.81        1:44.09   
Lovisa Öberg  2002  Bollnäs Simsällskap    56.14        1:57.56   
Nora Lindqvist  2001  Borlänge Simsällskap    54.21        2:00.52   
                     
 
Gren 12, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 14 - 15 år 
Sponsor: Iggesund Paperboard AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Frida Forsberg  1998  Bollnäs Simsällskap    38.65        1:22.89   
Marina Feria Söderholm  1998  Bålsta Simklubb    42.21        1:30.48   
                     
 
Gren 12, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: Iggesund Paperboard AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Linnea Sandberg  1996  Borlänge Simsällskap    37.21        1:22.48   
Moa Tengqvist  1997  Harnäs Skutskär Simsällskap    38.84        1:25.35   
                     
 
Gren 12, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 18 år och äldre 
Sponsor: Iggesund Paperboard AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Fredrika Lundkvist  1994  Sandvikens Sim och Hoppklubb    33.08        1:10.51   
Jennie Sveronius  1994  Bollnäs Simsällskap    32.79        1:11.60   
                     
 
Gren 13, 8X50m Frisim Mixed, Finaler 0 år och äldre 
Sponsor: KJ Sotning 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Njurunda Mix Lag 1  1998  Njurunda Simsällskap            4:02.63   
        31.67  1:03.29      1:03.29   
        30.59  1:01.69      2:04.98   
        29.16  1:00.15      3:05.13   
        27.96  57.50      4:02.63   
                     
Bålsta SK Mix Del 2  2000  Bålsta Simklubb            4:08.75   
        35.77  1:08.03      1:08.03   
        32.32  1:05.61      2:13.64   
        30.13  59.46      3:13.10   
        28.78  55.65      4:08.75   
                     
Bollnäs Simsällskap Lag 1  1994  Bollnäs Simsällskap            4:10.05   
        33.65  1:06.84      1:06.84   
        30.54  1:02.92      2:09.76   
        35.08  1:05.50      3:15.26   
        28.54  54.79      4:10.05   
                     
Hudiksvall Mix  Hudiksvalls Simsällskap            4:37.67   
        26.92  1:02.70      1:02.70   
        48.65  1:17.59      2:20.29   
        36.91  1:09.57      3:29.86   
        1:07.81  1:07.81      4:37.67   
                     
                     
 
Gren 14, 200m Medley Herrar, Finaler 13 år och yngre 
Sponsor: Fastighetsbyrån 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Marcus Nordh  2000  Bollnäs Simsällskap    45.02  1:37.09  2:36.26    3:21.63   
Markus Tägtström  2002  Borlänge Simsällskap    47.75  1:39.37  2:40.25    3:26.73   
                     
 
Gren 14, 200m Medley Herrar, Finaler 14 - 15 år 
Sponsor: Fastighetsbyrån 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Isac Stankiewicz  1998  Bålsta Simklubb    35.31  1:14.68  2:05.05    2:40.44   
                     
 
Gren 14, 200m Medley Herrar, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: Fastighetsbyrån 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Adam Rydstedt  1996  Hudiksvalls Simsällskap    30.98  1:09.51  1:55.65    2:31.95   
Samuel Hillman  1997  Harnäs Skutskär Simsällskap    31.84  1:13.35  1:59.33    2:34.12   
                     
 
Gren 15, 200m Medley Damer, Finaler 13 år och yngre 
Sponsor: Hudiksvall Sparbank 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Elsa Berg  2002  Söderhamns Simsällskap    41.11  1:26.60  2:16.32    2:55.45   
Alva Klang  2000  Bollnäs Simsällskap    39.53  1:25.95  2:16.18    2:55.99   
Sara Amundsson  2000  Bollnäs Simsällskap    45.63  1:34.79  2:27.05    3:06.02   
Cecilina Nilsson  2000  Söderhamns Simsällskap    46.54  1:36.07  2:33.44    3:15.61   
Nelli Åkerman  2000  Bollnäs Simsällskap    45.39  1:39.35  2:32.67    3:17.97   
Minje Karlsson  2000  Harnäs Skutskär Simsällskap    45.45  1:43.33  2:44.50    3:30.69   
                     
 
Gren 15, 200m Medley Damer, Finaler 14 - 15 år 
Sponsor: Hudiksvall Sparbank 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Lovisa Edblad  1999  Söderhamns Simsällskap    41.22  1:29.61  2:23.20    3:06.05   
Vilma Olsson  1999  Njurunda Simsällskap    38.35  1:26.96  2:25.02    3:10.42   
                     
 
Gren 15, 200m Medley Damer, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: Hudiksvall Sparbank 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Linnea Sandberg  1996  Borlänge Simsällskap    36.35  1:20.93  2:13.51    2:52.07   
Moa Tengqvist  1997  Harnäs Skutskär Simsällskap    36.74  1:22.22  2:17.63    3:01.08   
                     
 
Gren 15, 200m Medley Damer, Finaler 18 år och äldre 
Sponsor: Hudiksvall Sparbank 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Jennie Sveronius  1994  Bollnäs Simsällskap    33.03  1:15.70  2:00.88    2:41.33   
                     
 
Gren 16, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 13 år och yngre 
Sponsor: KSR Fastighetsteknik 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Emil Westling  2000  Bollnäs Simsällskap            39.97   
Robin Björklund  2002  Njurunda Simsällskap            42.44   
David Näslund  2001  Njurunda Simsällskap            44.31   
Allan Valeur  2000  Hudiksvalls Simsällskap            44.42   
Marcus Nordh  2000  Bollnäs Simsällskap            44.62   
Hampus Moberg  2001  Hudiksvalls Simsällskap            45.89   
Anton Svalberg  2001  Njurunda Simsällskap            47.01   
Erik Bäckström  2001  Hudiksvalls Simsällskap            56.80   
                     
 
Gren 16, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 14 - 15 år 
Sponsor: KSR Fastighetsteknik 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Olle Larson Wermelin  1999  Njurunda Simsällskap            33.56   
Simon Olsson  1998  Borlänge Simsällskap            38.50   
Anton Ringnér  1999  Hudiksvalls Simsällskap            44.01   
                     
 
Gren 16, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: KSR Fastighetsteknik 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Carl Walo  1997  Bålsta Simklubb            34.45   
Samuel Hillman  1997  Harnäs Skutskär Simsällskap            40.86   
                     
 
Gren 16, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 18 år och äldre 
Sponsor: KSR Fastighetsteknik 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Robert Lindblom  1995  Harnäs Skutskär Simsällskap            31.71   
Per Sahlén  1994  Hudiksvalls Simsällskap            34.78   
                     
 
Gren 17, 50m Ryggsim Damer, Finaler 13 år och yngre 
Sponsor: Cargotec HIAB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Clara Eklund  2000  Bålsta Simklubb            36.89   
Agnes Humling  2000  Sandvikens Sim och Hoppklubb            37.46   
Alva Klang  2000  Bollnäs Simsällskap            38.02   
Angelica Hedin  2000  Njurunda Simsällskap            39.27   
Ellen Näslund  2000  Njurunda Simsällskap            40.21   
Sara Amundsson  2000  Bollnäs Simsällskap            40.71   
Anna Viinapuu  2000  Bålsta Simklubb            42.13   
Hannah Björkbacka  2000  Harnäs Skutskär Simsällskap            42.85   
Tilde Forslund  2000  Njurunda Simsällskap            43.24   
10  Lotta Larsson Wermelin  2002  Njurunda Simsällskap            43.44   
11  Nelli Åkerman  2000  Bollnäs Simsällskap            43.80   
12  Ella Wilson  2002  Njurunda Simsällskap            45.36   
13  Cecilina Nilsson  2000  Söderhamns Simsällskap            45.67   
14  Sara Andersson  2000  Harnäs Skutskär Simsällskap            45.91   
15  Nora Lindqvist  2001  Borlänge Simsällskap            46.33   
16  Malin Seberg  2000  Sim 77 Hofors            47.08   
17  Alva Genberg  2002  Hudiksvalls Simsällskap            47.89   
18  Malva Svedberg  2003  Njurunda Simsällskap            49.05   
19  Nora Hägglund  2001  Harnäs Skutskär Simsällskap            49.50   
20  Frida Florén  2004  Harnäs Skutskär Simsällskap            49.61   
21  Lovisa Öberg  2002  Bollnäs Simsällskap            50.10   
22  Vilma Sandell  2000  Borlänge Simsällskap            51.01   
23  Tove Östlund  2002  Bollnäs Simsällskap            58.12   
                     
 
Gren 17, 50m Ryggsim Damer, Finaler 14 - 15 år 
Sponsor: Cargotec HIAB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Elenora Hedin  1998  Njurunda Simsällskap            36.68   
Kristin Larsson  1999  Njurunda Simsällskap            38.81   
Lovisa Östlund  1999  Bollnäs Simsällskap            41.34   
Malin Vågberg  1998  Sim 77 Hofors            DNS   
                     
 
Gren 17, 50m Ryggsim Damer, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: Cargotec HIAB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Klara Johansson  1997  Borlänge Simsällskap            33.53   
Julia Wallbäcks  1997  Bollnäs Simsällskap            35.24   
Maria Eriksson  1997  Njurunda Simsällskap            35.86   
Cecilia Borg-Pettersson  1996  Njurunda Simsällskap            39.50   
Moa Pettersson  1997  Sim 77 Hofors            40.37   
Wilma Karlsson  1997  Harnäs Skutskär Simsällskap            41.10   
Jenny Seberg  1997  Sim 77 Hofors            42.18   
                     
 
Gren 17, 50m Ryggsim Damer, Finaler 18 år och äldre 
Sponsor: Cargotec HIAB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Fredrika Lundkvist  1994  Sandvikens Sim och Hoppklubb            32.98   
Kristin Linngård  1994  Bollnäs Simsällskap            35.34   
Kajsa-Stina Häggqvist  1994  Borlänge Simsällskap            36.44   
                     
 
Gren 18, 100m Frisim Herrar, Finaler 13 år och yngre 
Sponsor: ExxonMobil 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Rasmus Ulin  2000  Njurunda Simsällskap    34.09        1:09.02   
Elias Engström  2001  Njurunda Simsällskap    34.72        1:13.66   
Emil Westling  2000  Bollnäs Simsällskap    35.45        1:14.17   
Marcus Nordh  2000  Bollnäs Simsällskap    37.86        1:21.57   
David Näslund  2001  Njurunda Simsällskap    39.79        1:22.65   
Allan Valeur  2000  Hudiksvalls Simsällskap    39.37        1:22.80   
Markus Tägtström  2002  Borlänge Simsällskap    39.71        1:23.55   
Anton Svalberg  2001  Njurunda Simsällskap    40.13        1:23.74   
Hampus Moberg  2001  Hudiksvalls Simsällskap    42.22        1:25.98   
10  Robin Björklund  2002  Njurunda Simsällskap    41.51        1:30.06   
Felix Balkerud  2001  Njurunda Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 18, 100m Frisim Herrar, Finaler 14 - 15 år 
Sponsor: ExxonMobil 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Erik Björklund  1998  Njurunda Simsällskap    28.62        59.75   
Olle Larson Wermelin  1999  Njurunda Simsällskap    31.35        1:07.24   
Johan Björklund  1999  Njurunda Simsällskap    31.80        1:07.30   
Jasiek Rowinski  1999  Bollnäs Simsällskap    32.82        1:08.97   
Simon Olsson  1998  Borlänge Simsällskap    34.05        1:10.44   
Andreas Andersson  1998  Harnäs Skutskär Simsällskap    34.58        1:12.10   
Anton Ringnér  1999  Hudiksvalls Simsällskap    39.31        1:23.90   
Jonas Pesu  1998  Bollnäs Simsällskap    42.62        1:33.56   
                     
 
Gren 18, 100m Frisim Herrar, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: ExxonMobil 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Adam Rydstedt  1996  Hudiksvalls Simsällskap    28.22        59.48   
Samuel Hillman  1997  Harnäs Skutskär Simsällskap    30.08        1:02.62   
David Bransell  1997  Borlänge Simsällskap    30.73        1:04.86   
                     
 
Gren 18, 100m Frisim Herrar, Finaler 18 år och äldre 
Sponsor: ExxonMobil 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Robert Lindblom  1995  Harnäs Skutskär Simsällskap    26.65        56.53   
Oskar Magnusson  1994  Bollnäs Simsällskap    28.44        58.39   
Per Sahlén  1994  Hudiksvalls Simsällskap    28.45        59.63   
                     
 
Gren 19, 100m Frisim Damer, Finaler 13 år och yngre 
Sponsor: KJ Sotning 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Tuva Balkerud  2001  Njurunda Simsällskap    33.11        1:09.47   
Agnes Humling  2000  Sandvikens Sim och Hoppklubb    34.07        1:10.21   
Sandra Bergerstam  2001  Bålsta Simklubb    33.52        1:10.37   
Clara Eklund  2000  Bålsta Simklubb    35.10        1:12.08   
Alva Klang  2000  Bollnäs Simsällskap    36.07        1:13.53   
Sara Amundsson  2000  Bollnäs Simsällskap    36.44        1:13.91   
Angelica Hedin  2000  Njurunda Simsällskap    35.56        1:15.17   
Ellen Näslund  2000  Njurunda Simsällskap    35.78        1:16.92   
Hannah Björkbacka  2000  Harnäs Skutskär Simsällskap    36.90        1:17.26   
10  Elina Carlsson  2001  Harnäs Skutskär Simsällskap    37.23        1:17.78   
11  Lotta Larsson Wermelin  2002  Njurunda Simsällskap    39.17        1:21.55   
12  Tilde Forslund  2000  Njurunda Simsällskap    39.06        1:23.40   
13  Nelli Åkerman  2000  Bollnäs Simsällskap    40.16        1:24.53   
14  Minje Karlsson  2000  Harnäs Skutskär Simsällskap    40.95        1:25.13   
15  Malin Seberg  2000  Sim 77 Hofors    41.07        1:25.15   
16  Vilma Sandell  2000  Borlänge Simsällskap    41.94        1:26.63   
17  Nora Lindqvist  2001  Borlänge Simsällskap    41.15        1:28.95   
18  Nora Hägglund  2001  Harnäs Skutskär Simsällskap    43.65        1:31.68   
19  Sara Andersson  2000  Harnäs Skutskär Simsällskap    44.17        1:32.77   
20  Lovisa Öberg  2002  Bollnäs Simsällskap    45.35        1:32.82   
21  Tove Östlund  2002  Bollnäs Simsällskap    48.49        1:46.56   
22  Frida Florén  2004  Harnäs Skutskär Simsällskap    51.03        1:49.69   
                     
 
Gren 19, 100m Frisim Damer, Finaler 14 - 15 år 
Sponsor: KJ Sotning 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Frida Forsberg  1998  Bollnäs Simsällskap    32.70        1:06.67   
Elenora Hedin  1998  Njurunda Simsällskap    32.44        1:08.39   
Vilma Olsson  1999  Njurunda Simsällskap    35.85        1:15.10   
Kristin Larsson  1999  Njurunda Simsällskap    36.89        1:15.49   
Lovisa Edblad  1999  Söderhamns Simsällskap    37.01        1:16.33   
Lovisa Östlund  1999  Bollnäs Simsällskap    37.98        1:18.14   
Linnea Linde  1999  Söderhamns Simsällskap    38.35        1:21.08   
Malin Vågberg  1998  Sim 77 Hofors    40.87        1:28.19   
                     
 
Gren 19, 100m Frisim Damer, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: KJ Sotning 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Klara Johansson  1997  Borlänge Simsällskap    31.29        1:04.61   
My Lemnert  1996  Njurunda Simsällskap    31.70        1:06.27   
Maria Eriksson  1997  Njurunda Simsällskap    32.32        1:06.73   
Linnea Sandberg  1996  Borlänge Simsällskap    32.92        1:07.77   
Felicia Forslund  1997  Harnäs Skutskär Simsällskap    32.59        1:09.53   
Wilma Karlsson  1997  Harnäs Skutskär Simsällskap    34.42        1:12.88   
Moa Pettersson  1997  Sim 77 Hofors    35.03        1:13.26   
Moa Tengqvist  1997  Harnäs Skutskär Simsällskap    35.32        1:16.31   
Cecilia Borg-Pettersson  1996  Njurunda Simsällskap    36.30        1:16.99   
10  Jenny Seberg  1997  Sim 77 Hofors    39.14        1:20.86   
                     
 
Gren 19, 100m Frisim Damer, Finaler 18 år och äldre 
Sponsor: KJ Sotning 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Matilda Åhlström  1991  Bollnäs Simsällskap    28.34        59.09   
Fredrika Lundkvist  1994  Sandvikens Sim och Hoppklubb    31.18        1:04.65   
Mikaela Eriksson  1994  Harnäs Skutskär Simsällskap    31.63        1:06.38   
Kajsa-Stina Häggqvist  1994  Borlänge Simsällskap    32.46        1:06.98   
                     
 
Gren 20, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 13 år och yngre 
Sponsor: Tallriksfabriken AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Felix Balkerud  2001  Njurunda Simsällskap    41.84        1:28.68   
Rasmus Ulin  2000  Njurunda Simsällskap    43.44        1:29.15   
Elias Engström  2001  Njurunda Simsällskap    44.77        1:35.24   
Marcus Nordh  2000  Bollnäs Simsällskap    51.90        1:50.53   
Markus Tägtström  2002  Borlänge Simsällskap    53.99        1:52.60   
Erik Bäckström  2001  Hudiksvalls Simsällskap    1:05.69        2:22.96   
                     
 
Gren 20, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 14 - 15 år 
Sponsor: Tallriksfabriken AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Johan Björklund  1999  Njurunda Simsällskap    40.40        1:24.19   
Jasiek Rowinski  1999  Bollnäs Simsällskap    41.35        1:25.06   
Andreas Andersson  1998  Harnäs Skutskär Simsällskap    44.73        1:33.07   
Simon Olsson  1998  Borlänge Simsällskap    44.24        1:33.53   
Jonas Pesu  1998  Bollnäs Simsällskap    54.13        1:58.86   
                     
 
Gren 20, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 18 år och äldre 
Sponsor: Tallriksfabriken AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Robert Lindblom  1995  Harnäs Skutskär Simsällskap    31.75        1:08.80   
                     
 
Gren 21, 100m Bröstsim Damer, Finaler 13 år och yngre 
Sponsor: RIMI Håsta 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Agnes Humling  2000  Sandvikens Sim och Hoppklubb    40.72        1:25.44   
Alva Klang  2000  Bollnäs Simsällskap    42.18        1:29.35   
Tuva Balkerud  2001  Njurunda Simsällskap    42.52        1:29.90   
Elsa Berg  2002  Söderhamns Simsällskap    43.98        1:30.95   
Nelli Åkerman  2000  Bollnäs Simsällskap    49.89        1:45.15   
Sara Andersson  2000  Harnäs Skutskär Simsällskap    49.83        1:47.88   
Ella Wilson  2002  Njurunda Simsällskap    51.54        1:51.84   
Nora Hägglund  2001  Harnäs Skutskär Simsällskap    53.70        1:52.21   
Alva Genberg  2002  Hudiksvalls Simsällskap    48.56        1:56.79   
10  Nora Lindqvist  2001  Borlänge Simsällskap    53.29        1:56.92   
11  Vilma Sandell  2000  Borlänge Simsällskap    56.36        2:01.26   
12  Lovisa Öberg  2002  Bollnäs Simsällskap    58.73        2:02.57   
13  Frida Florén  2004  Harnäs Skutskär Simsällskap    57.67        2:03.55   
14  Malva Svedberg  2003  Njurunda Simsällskap    1:04.11        2:13.66   
                     
 
Gren 21, 100m Bröstsim Damer, Finaler 14 - 15 år 
Sponsor: RIMI Håsta 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Lovisa Östlund  1999  Bollnäs Simsällskap    48.46        1:42.15   
                     
 
Gren 21, 100m Bröstsim Damer, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: RIMI Håsta 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
My Lemnert  1996  Njurunda Simsällskap    39.06        1:21.29   
Felicia Forslund  1997  Harnäs Skutskär Simsällskap    44.11        1:34.80   
                     
 
Gren 21, 100m Bröstsim Damer, Finaler 18 år och äldre 
Sponsor: RIMI Håsta 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Jennie Sveronius  1994  Bollnäs Simsällskap    36.23        1:16.89   
Kajsa-Stina Häggqvist  1994  Borlänge Simsällskap    43.51        1:30.30   
                     
 
Gren 22, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 13 år och yngre 
Sponsor: Team Sportia 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Rasmus Ulin  2000  Njurunda Simsällskap            36.02   
Emil Westling  2000  Bollnäs Simsällskap            41.91   
Robin Björklund  2002  Njurunda Simsällskap            43.44   
Markus Tägtström  2002  Borlänge Simsällskap            47.66   
Marcus Nordh  2000  Bollnäs Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 22, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 14 - 15 år 
Sponsor: Team Sportia 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Erik Björklund  1998  Njurunda Simsällskap            29.45  14-15 Åldersgrupp Rekord 
Olle Larson Wermelin  1999  Njurunda Simsällskap            30.53   
Filip Lindberg  1998  Hudiksvalls Simsällskap            31.99   
Jasiek Rowinski  1999  Bollnäs Simsällskap            40.03   
Anton Ringnér  1999  Hudiksvalls Simsällskap            48.16   
Jonas Pesu  1998  Bollnäs Simsällskap            50.53   
                     
 
Gren 22, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: Team Sportia 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Carl Walo  1997  Bålsta Simklubb            33.81   
Simon Gustavsson  1997  Bålsta Simklubb            35.34   
                     
 
Gren 22, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 18 år och äldre 
Sponsor: Team Sportia 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Robert Lindblom  1995  Harnäs Skutskär Simsällskap            28.60   
Oskar Magnusson  1994  Bollnäs Simsällskap            28.66   
Per Sahlén  1994  Hudiksvalls Simsällskap            31.18   
                     
 
Gren 23, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 13 år och yngre 
Sponsor: Tallriksfabriken AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Tuva Balkerud  2001  Njurunda Simsällskap            36.54   
Elsa Berg  2002  Söderhamns Simsällskap            37.76   
Alva Klang  2000  Bollnäs Simsällskap            37.97   
Clara Eklund  2000  Bålsta Simklubb            39.43   
Sandra Bergerstam  2001  Bålsta Simklubb            39.77   
Elina Carlsson  2001  Harnäs Skutskär Simsällskap            39.81   
Lotta Larsson Wermelin  2002  Njurunda Simsällskap            40.89   
Sara Amundsson  2000  Bollnäs Simsällskap            42.33   
Tilde Forslund  2000  Njurunda Simsällskap            44.73   
10  Nelli Åkerman  2000  Bollnäs Simsällskap            45.46   
11  Cecilina Nilsson  2000  Söderhamns Simsällskap            48.55   
12  Alva Genberg  2002  Hudiksvalls Simsällskap            49.09   
13  Lovisa Öberg  2002  Bollnäs Simsällskap            51.07   
14  Nora Lindqvist  2001  Borlänge Simsällskap            51.51   
Minje Karlsson  2000  Harnäs Skutskär Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 23, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 14 - 15 år 
Sponsor: Tallriksfabriken AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Frida Forsberg  1998  Bollnäs Simsällskap            34.36   
Vilma Olsson  1999  Njurunda Simsällskap            36.71   
Marina Feria Söderholm  1998  Bålsta Simklubb            37.96   
Lovisa Edblad  1999  Söderhamns Simsällskap            39.33   
Kristin Larsson  1999  Njurunda Simsällskap            40.60   
Malin Vågberg  1998  Sim 77 Hofors            44.27   
Linnea Linde  1999  Söderhamns Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 23, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: Tallriksfabriken AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Linnea Sandberg  1996  Borlänge Simsällskap            34.78   
Moa Tengqvist  1997  Harnäs Skutskär Simsällskap            36.52   
Julia Wallbäcks  1997  Bollnäs Simsällskap            37.52   
Felicia Forslund  1997  Harnäs Skutskär Simsällskap            43.19   
Moa Pettersson  1997  Sim 77 Hofors            DNS   
                     
 
Gren 23, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 18 år och äldre 
Sponsor: Tallriksfabriken AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Matilda Åhlström  1991  Bollnäs Simsällskap            30.49   
Jennie Sveronius  1994  Bollnäs Simsällskap            31.62   
Fredrika Lundkvist  1994  Sandvikens Sim och Hoppklubb            31.66   
Kristin Linngård  1994  Bollnäs Simsällskap            37.88   
                     
 
Gren 24, 200m Frisim Herrar, Finaler 13 år och yngre 
Sponsor: KJ Sotning 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Elias Engström  2001  Njurunda Simsällskap    37.70  1:19.87  1:59.77    2:40.30   
Emil Westling  2000  Bollnäs Simsällskap    39.41  1:23.16  2:07.89    2:50.94   
Felix Balkerud  2001  Njurunda Simsällskap    37.92  1:21.37  2:07.40    2:51.42   
Marcus Nordh  2000  Bollnäs Simsällskap    39.17  1:24.46  2:12.02    2:55.70   
Anton Svalberg  2001  Njurunda Simsällskap    42.82  1:31.67  2:22.52    3:11.66   
David Näslund  2001  Njurunda Simsällskap    44.42  1:36.40  2:28.07    3:17.41   
                     
 
Gren 24, 200m Frisim Herrar, Finaler 14 - 15 år 
Sponsor: KJ Sotning 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Erik Björklund  1998  Njurunda Simsällskap    30.01  1:03.76  1:38.26    2:11.60   
Johan Björklund  1999  Njurunda Simsällskap    32.54  1:09.40  1:46.49    2:21.65   
Simon Olsson  1998  Borlänge Simsällskap    36.75  1:18.64  2:01.37    2:42.55   
Jasiek Rowinski  1999  Bollnäs Simsällskap    37.73  1:21.10  2:05.51    2:46.89   
                     
 
Gren 24, 200m Frisim Herrar, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: KJ Sotning 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Adam Rydstedt  1996  Hudiksvalls Simsällskap    29.61  1:03.53  1:38.67    2:11.60   
Samuel Hillman  1997  Harnäs Skutskär Simsällskap    31.01  1:05.12  1:41.10    2:18.37   
David Bransell  1997  Borlänge Simsällskap    31.53  1:06.83  1:44.27    2:20.30   
                     
 
Gren 24, 200m Frisim Herrar, Finaler 18 år och äldre 
Sponsor: KJ Sotning 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Robert Lindblom  1995  Harnäs Skutskär Simsällskap    29.24  1:02.50  1:36.92    2:09.86   
Alexander Hagelin  1995  Bålsta Simklubb    30.61  1:05.05  1:41.30    2:18.04   
                     
 
Gren 25, 200m Frisim Damer, Finaler 13 år och yngre 
Sponsor: Hudik Hobby 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Sara Amundsson  2000  Bollnäs Simsällskap    38.77  1:22.38  2:05.97    2:43.83   
Alva Klang  2000  Bollnäs Simsällskap    38.16  1:21.45  2:05.44    2:44.13   
Elina Carlsson  2001  Harnäs Skutskär Simsällskap    39.27  1:23.25  2:08.34    2:48.55   
Nelli Åkerman  2000  Bollnäs Simsällskap    42.21  1:30.70  3:04.56    3:04.56   
Vilma Sandell  2000  Borlänge Simsällskap    44.39  1:37.78  2:29.75    3:18.56   
Agnes Humling  2000  Sandvikens Sim och Hoppklubb            DSQ   
                     
 
Gren 25, 200m Frisim Damer, Finaler 14 - 15 år 
Sponsor: Hudik Hobby 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Frida Forsberg  1998  Bollnäs Simsällskap    33.31  1:10.16  1:48.62    2:24.74   
Elenora Hedin  1998  Njurunda Simsällskap    33.09  1:10.11  1:48.15    2:24.75   
                     
 
Gren 25, 200m Frisim Damer, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: Hudik Hobby 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Klara Johansson  1997  Borlänge Simsällskap    32.50  1:07.56  1:43.23    2:18.33   
My Lemnert  1996  Njurunda Simsällskap    32.43  1:08.92  1:46.49    2:23.50   
Maria Eriksson  1997  Njurunda Simsällskap    32.75  1:09.63  1:48.31    2:24.53   
Wilma Karlsson  1997  Harnäs Skutskär Simsällskap    35.23  1:15.95  1:57.14    2:37.21   
Cecilia Borg-Pettersson  1996  Njurunda Simsällskap    36.62  1:19.03  2:03.18    2:47.00   
Filippa Feria Söderholm  1996  Bålsta Simklubb    37.56  1:20.35  2:07.66    2:51.84   
                     
 
Gren 25, 200m Frisim Damer, Finaler 18 år och äldre 
Sponsor: Hudik Hobby 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Matilda Åhlström  1991  Bollnäs Simsällskap    31.01  1:04.38  1:38.54    2:13.45   
Fredrika Lundkvist  1994  Sandvikens Sim och Hoppklubb    32.38  1:08.68  1:45.71    2:21.45   
Mikaela Eriksson  1994  Harnäs Skutskär Simsällskap    33.49  1:09.92  1:47.71    2:24.77   
Kajsa-Stina Häggqvist  1994  Borlänge Simsällskap    34.16  1:11.12  1:48.46    2:24.84   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.19.05  Utskriftsdatum  24 februari 2013 
Licensierad till: Hudiksvalls Simsällskap  Utskriftstid  16:34